Ar gaiss-gaiss tipa siltumsūkni/kondicionieri var gan apsildīt, gan dzesēt dzīvokļus, mājas, sabiedriskās vietas – kafejnīcas, birojus, veikalus utt.
Gaisa siltumsūkņi kļūst arvien populārāki to augstās energoefektivitātes, izmaksu un ērtību dēļ.
Pretstatā elektriskajiem radiatoriem, eļļas radiatoriem vai citiem elektriskajiem sildītājiem, gaiss-gaiss kondicionieri/siltumsūkņi tērē daudz mazāk elektrības un, pat salīdzinot ar cietā kurināmā, gāzes vai, daudzdzīvokļu gadījumos, centrālās apkures izmaksām, ir izdevīgāki.
Būtiskākais! Pirms gaisa siltumsūkņa iegādes ir jāizvērtē Jūsu vēlamo telpu atbilstība izvēlētajam siltumsūknim. Iekārtas pareizu izvēli noteiks gan Jūsu mājoklis, gan Jūsu vajadzības apsildē vai dzesēšanā.
Iekārta sastāv no iekšējā bloka, kas telpā apsilda vai dzesē gaisu un āra bloka, kas ar kompresora palīdzību iegūst vai, kondicionēšanas gadījumā, atdod siltumu apkārtējai videi.
Viens iekšējais bloks spēs apsildīt vai dzesēt vienu telpu, un, atkarībā no izvēlētās jaudas, piesildīt arī pirmās blakus telpas, ja tās ir atdalītas ar durvīm un tiek turētas vaļā. Tomēr jārēķinās, ka blakus telpās gaisa temperatūra uzsils mazliet lēnāk un kopumā būs tikai par vienu vai diviem grādiem vēsāka.
P.S. Gaiss-gaiss siltumsūkņa gadījumā siltā gaisa apmaiņa starp telpām būs daudz labāka nekā radiatoriem.
Ideāli ir izmantot gaisa siltumsūkni/kondicionieri atvērta tipa plānojumiem, kā tas ir mūsdienās, kur istaba ir kopā ar virtuvi un koridoru, studio tipa dzīvokļiem vai nelieliem dzīvokļiem/mājām, kur ir iespēja turēt durvis uz blakus telpām vaļā.
Lielākiem dzīvokļiem vai mājām, ja ir vēlme apsildīt vai dzesēt visu mājokli, tiek uzstādīti vairāki monobloku komplekti vai multisplit sistēma ar vairākiem iekštelpu blokiem un vienu āra bloku.
Ievērojot vairākus nosacījumus - JĀ! Tomēr būtiski ir ņemt vērā riska faktorus, par kuriem Jūs informēs pārdevējs, piemēram, maksimālā āra darbības temperatūra sildīšanai un ko darīt, kad šī temperatūra pārsniedz iekārtas noteikto.
Pirms veicat iekārtas iegādi mājokļa apsildei ņemiet vērā, ka ir:
Nosakiet savas vajadzības!
Kad būsiet atbildējis uz šiem jautājumiem, pārdevējam kļūst skaidrs, kāda tipa iekārtu piedāvāt, jo viena iekārta nederēs visām vajadzībām.
Atkarībā no vajadzībām gaiss-gaiss kondicionieris/siltumsūknis spēj pildīt dažādas funkcijas, tieši tāpēc iekārtu cenas var svārstīties no dažiem simtiem līdz pāris tūkstošiem. Būtiski! Zema gaiss gaiss siltumsūknis cena nebūt nenozīmē slikta iekārta. Lielākās kļūdas var būt neatbilstoši izvēlēts siltumsūknis vai kondicionieris Jūsu ikdienas vajadzībām un nekvalitatīvi veikta montāža.
1. Ja pamata funkcija telpai būs starpsezonas apsilde - rudeņi/pavasari (līdz vidēji -5ºC), tad droši varat skatīties gaisa kondicionieri ar sildīšanas funkciju, kas darbojas līdz -15ºC vai siltumsūkni no budžeta klases, kas darbojas apsildes režīmā pat līdz -30ºC.
Gaisa kondicionierim ar sildīšanas funkciju vai budžeta klases iekārtām, lielākoties, ir jāņem vērā, ka ar katru āra temperatūras grāda kritumu iekārtas spēja saražot siltumu kritīsies, jo kondicioniera pamata funkcija ir dzesēt gaisu, nevis to sildīt, tāpēc saražotā siltuma jauda zemās gaisa temperatūras nav būtiska.
Savukārt, budžeta klases siltumsūkņiem, pat ja to āra darbības temperatūra ir paredzēta ziemas apstākļiem -30ºC, atlikusī sildīšanas jauda, ko tas saražos ziemā, būs ar kritumu.
Par jaudas kritumu noteikti nevajag satraukties, ja iekārtu neplānojat izmantot ziemā! Līdz vidēji -5º/-7ºC iekārtas saražo siltumu ļoti labi. Tāpēc starpsezonas apkures gadījumos, varat skatīties arī uz budžeta klases iekārtām, ja nav īpaši citu prasību.
Rādītājs, kas apzīmē iekārtas vidējo sildīšanas jaudu ir SCOP. Cik daudz siltuma spēj saražot 1kWh elektrības.
Ja iekārta ir paredzēta starpsezonas sildīšanai, tad šis rādītājs vidēji var būt sākot no 4 un uz augšu. Tātad 1kW elektrības saražos 4kW siltuma.
2. Ja gaisa siltumsūkni izmantosiet, kā pamata apkures veidu, Jums ir būtiski ņemt vērā gaisa siltumsūkņa sildīšanas jaudu pie zemajām gaisa temperatūrām: -10ºC, -15ºC -20ºC, -25ºC, -30ºC.
Krītoties gaisa temperatūrai, gaisa siltumsūknim saražot siltu gaisu telpai paliek grūtāk, tomēr Jums vēljoprojām ir nepieciešama Jūsu noteiktā, komfortablā gaisa temperatūra telpā. Tapēc visas iekārtas, kas silda arī zem -15ºC tiek sauktas par gaisa siltumsūkņiem, nevis kondicionieriem ar apsildes funkciju.
Ražošanas tehnoloģijas šādām iekārtām, vienkāršā valodā sakot, paredz apsildes teņus, pannnas sildītājus āra blokos, kompresora frekvences, lai iekārta spētu saražot siltumu pie zemas gaisa temperatūras.
Pievērsiet uzmanību, lai jaudas kritums kW lielajos mīnusos būtu minimāls. Faktiski iekārtas ar SCOP tuvu pie 5 un uz augšu ir labs risinājums pamata apkures veidam, jo tas būs relatīvi ekonomisks apkures veids arī pie -20ºC.
Tāpēc jautājiet pārdevējam - kāda būs gaisa siltumsūkņa jauda kW pie zemajām gaisa temperatūrām.
Pareizi definējot savas vajadzības ir iespējams noteikt kāda iekārta Jums ir jāizvēlas, un tā var būt gan budžeta klases, kas maksā mazāk, gan premium klases iekārta. Gluži kā ar apģērbu - nav slikti laika apstākļi, bet ir nepareizi izvēlēts apģērbs. Nav slikti laika apstākļi, bet ir neparezi izvēlēts gaisa siltumsūknis.
Vēl viena iespēja, kā izmantot gaisa siltumsūkni, ir telpu papildus piesildīšanai ziemā kopā ar citu apkures veidu. Šādu risinājumu varat izmantot, lai ietaupītu malku, granulas, briketes. Daļu siltuma saražos siltumsūknis, līdz ar to būs jāizmanto mazāk cietais kurināmais. Varat izvēlēties gan budžeta klases, gan premium klases siltumsūkni. Piemēram, premium klases siltūmsūkņiem ir kamīna funkcija. Telpā kurā ir kamīns vai krāsns parasti ir siltāks, un temperatūra tajā bieži ir augstāka par noteikto temperatūru siltumsūknim. Ja temperatūra telpā atšķiras no noteiktās, bet kamīnā deg uguns, siltumsūknis pāriet ventilatora režīmā, lai nogādātu kamīna izdalīto siltumu uz citām telpām. Gaisa plūsma samazinās, kad temperatūra pietuvojas sākotnēji noteiktajai.
Savukārt, budžeta klases siltumsūkni varat izmantot starpsezonā vai pašā apkures sezonas sākumā, lai ietaupītu cita veida kurināmo pat līdz -5º/-7ºC. Iedomājies, ka 4 mēnešus gadā Tev ir iespēja ekonomēt uz malku, granulām briketēm un papildus nodrošināt sev ērtības. Šis ir īpaši populārs veids vecāka gada gājuma cilvēkiem, kuriem malkas sagādāšana un kurināšana prasa daudz vairāk laika un enerģijas.
Tāpat, ja dodies kādā atvaļinājumā un ilgstoši nebūsi mājā, gaisa siltumsūknī vari iestatīt sev vēlamo temperatūru, lai telpas neatdzistu Jūsu prombūtnē.
Ja vēlies uzzināt vairāk par gaisa kondicionieriem/siltumsūkņiem, aizpildi pieteikumu zemāk un uzzini: kādus gaisa kondicionierus un gaisa siltumsūkņus varam Tev piedāvāt un kādas ir to ierīkošanas izmaksas.